Haber

Nabati’den asgari ücret yorumu: Ocak ayına göre zam yüzde 100

Yeni yıl için asgari ücretin 8 bin 506 liraya yükseltilmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu. Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2023 yılı sonuna kadar yüzde 24 enflasyon beklendiğini ve taban fiyat artışının yüksek olduğunu belirtti.

Nebati’nin açıklamaları şöyle:

“Hükümetlerimiz döneminde, çalışanlarımızın satın alma gücünü ve refah düzeylerini yükseltmek en değerli önceliklerimizden biri oldu. 2023 yılında geçerli olacak taban fiyatı belirlerken bir yandan da refahı gözetiyoruz. 85 milyonu aşan vatandaşımızın ise üretim çarklarının ülke ekonomimizin potansiyelini daha üst seviyelere taşıyacak şekilde çalışmaya devam etmesini sağlıyoruz.

Enflasyonla mücadele ve enflasyonun vatandaşlarımız üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu yaklaşımla 2023 yılında geçerli olacak taban fiyatı Cumhurbaşkanımızın açıkladığı net 8.506,80 TL’ye yükselttik. Böylece taban fiyatı geçen ocak ayına göre yüzde 100, temmuz ayına göre yüzde 54,7 artırdık.

Bu artışın, Orta Vadeli Program çerçevesinde yüzde 24,9 olarak öngördüğümüz 2023 yılsonu enflasyon oranının oldukça üzerinde bir seviyeye tekabül ettiğini vurgulamak isterim. Bildiğiniz gibi 2022 yılında asgari fiyat geliri ve damga vergisi indirimini kaldırdık ve bu uygulamayı tüm fiyat gelirleri için geçerli hale getirdik. Yeni taban fiyatın başta personelimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu